Zwierzęta w Ranczu Arka

Perliczka

perliczkaA teraz pragnę Państwu przedstawić gatunek znany, ale rzadko hodowany w naszych kurnikach przydomowych. Gatunkiem tym jest perliczka zwana również pantarką.

Prócz swoich walorów użytkowych, jak smaczne delikatne mięso i całkiem zadowalająca nośność, ptaki te mają jeszcze jedną zaletę - są bardzo ładne. Stadko perliczek przemieszczające się w zwartej grupie po naszym gospodarstwie wygląda bardzo interesująco. Ojczyzną perliczek jest Afryka i Madagaskar. Długość ich ciała zamyka się w przedziale 40-75cm. Co ciekawe, perliczki prowadzą naziemny tryb życia lecz nocują na drzewach. Żywią się owadami, ziarnem, trawami, liśćmi, pąkami i jagodami. Gniazda zakładają na ziemi.


Uroda to nie wszystko. Perliczki są także bardzo pożyteczne przy tępieniu różnych szkodliwych owadów, w tym stonki ziemniaczanej.


Warunki utrzymania perliczek są zbliżone do tych, jakich wymagają kury. Wybiegi takie jak: łąki i sady i podobnie duże przestrzenie są właściwe do hodowli perliczek. W takich warunkach ptaki te idealnie wykorzystują teren jako żerowisko.


Bardzo dobre są jaja perliczki. Są mniejsze od kurzych, żółtko ma intensywnie pomarańczową barwę, są bardzo zdrowe i charakteryzują się wybornym smakiem. Co ciekawe perliczki utraciły instynkt wysiadywania jaj, choć zdarzają się także wyjątki. Może Ty znajdziesz jakieś dobre perlicze mamy w naszym gospodarstwie?